Proběhlo

Při příležitosti Světového dne proti dětské práci v Praze 12. června 2012 představila novou kolekci šatů etiopská módní návrhářka Fikirte Addis.

Podívejte se na VIDEO z přehlídky.

Kolekce značky Yefikir Design jsou oceňované po celém světě díky elegantnímu spojení tradičních vzorů tkaných a vyšívaných látek se současnými trendy. Fikirte Addis navíc aktivně bojuje proti dětské práci, velmi časté právě v etiopských tkalcovských dílnách. 

Módní přehlídku moderovala Lejla Abbasová. Součástí večera byla i výstava fotografií vítězky Czech Press Photo Jarmily Štukové, která zdokumentovala život a práci dětských tkalců v dílnách etiopské metropole Addis Abeby. Přehlídku uspořádala Rozvojovka (Člověk v tísni) a sdružení TeriArts. Ace proběhla v Mramorovém sále Lucerny v Praze, 12. června 2012.

Tisková zpráva zde

Pozvánka / plakát zde

 

·Vernisáž výstavy Ukradené dětství: dětská práce očima čtyř českých fotografek

1. prosince 2011 byla v Rock Café (Národní 20, Praha) představena nová výstava, která zobrazuje život pracujících dětí v rozvojových zemích. Vernisáže se zúčastnily fotografky Alžběta Jungrová, Jarmila Štuková a Lenka Klicperová. Fotografie z vernisáže najdete na Facebooku Rozvojovky. Výstava putuje dál - sledujte aktuality kampaně!

·Zahájení kampaně a Světový den boje proti dětské práci ve Žlutých lázních 10. června 2011

Přijďte na zahájení kampaně STOP DĚTSKÉ PRÁCI

v pátek 10. června v Praze do Žlutých lázní.

Čeká na vás také vernisáž výstavy fotografií Voda nad zlato o problematice vody a sanitace v Etiopii, doprovázená hudbou tancem skupiny TiDiTaDe. Autorkou fotografií je Alžběta Jungrová, která se dlouhodobě věnuje reportážní a dokumentární fotografii v rozvojovém světě a je držitelkou řady ocenění.

Během večera si můžete zasoutěžit o designovou karafu a férová bio-trička. Pozvánku najdete na www.rozvojovka.cz

Velikonoce

 

Co je skryto ve velikonočním vajíčku z čokolády? Možná - dost jistě - i kus dětské práce. Zkuste si místo toho letos koupit čokoládové Fair Trade vajíčko Ponchito s překvapením. Ponchito a jiná férová vajíčka najdete ve Fair Trade obchodech nebo na internetu na www.bio-country.cz nebo www.fairobchod.cz.

A zahrajte si s námi VELIKONOČNÍ SOUTĚŽ o klimaticky neutrální tričko z bio-bavlny, které bylo vypěstováno a ušito férově, bez dětské práce či porušování lidských práv. Soutež najdete na stránkých Rozvojovky zde

 

·Je lepší chodit do školy!

12. června 2009 byl Mezinárodním dnem boje proti dětské práci, a studenti Gymnázia Jana Keplera na Praze 6 měli možnost si užít projektové dopoledne. Nejprve shlédli několik dokumentárních filmů na téma dětské práce a přístupu ke vzdělání a následně o tomto tématu diskutovali. Dozvěděli se také o zodpovědném konzumu a konceptu fair trade. Zapojeni byli i učitelé – získali možnost zahrát si o láhev fairtradového vína z Jihoafrické republiky. Na závěr projektového dopoledne proběhla hra Jak přežít den ve slumu. Myslíme si totiž, že hraní se ke studentům hodí stejně dobře, jako chození do školy. Na akci se podílela Fair Trade Plzeň - víc informací nejdete zde.

 

 

  •  Spojené státy vydaly seznam zemí, které využívají dětskou práci

Americké ministerstvo práce vydalo seznam zboží s podílem dětské nebo nucené práce. Součástí reportu je seznam 122 druhů zboží z padesáti osmi zemi světa, o kterých se ministerstvo má důvod domnívat, že bylo vyprodukováno dětmi nebo nucenou prací a vzniklo tak v rozporu s mezinárodními standardy.

·Indický stát odsouhlasil návrh strategie pro odstranění dětské práce

Vláda indického státu Orissa odsouhlasila návrh akčního plánu pro odstranění dětské práce na svém území. „Návrh bude ještě přeformulován poté, co se k němu vyjádří všechny zájmové skupiny, pak bude předložen kabinetu ke schválení”, říká Puspendra Singhdeo, ministr práce a zaměstnanosti. Státní akční plán si klade za cíl úplné odstranění dětské práce ve všech sektorech do roku 2012 až 2014. Podle průzkumu z roku 2001 pracuje ve státě Orissa přes tři a půl milionu dětí a úsilí proti dětské práci se spojí s programem dosažení univerzálního vzdělání. Součástí akčního plánu je i reintegrace všech dětí stažených z pracovního procesu a to za pomoci poskytnutí vzdělání a základní zdravotní péče přímo dětem a podpůrných programů jejich rodinám. Zatímco děti z věkové skupiny pět až osm let nastoupí do řádných základních škol, děti ve věkové skupině 9 – 13 let nejdřív projdou přípravným vzdělávacím centrem, až poté nastoupí do formálního školství. Studenti ve věkové skupině 14 – 17 let se budou moci vyučit na základě svých schopností a zájmů. Na úrovni administrativních okresů bude ustanovena skupina pro asistenci bývalým dětským pracovníkům. Akční plán je inspirován úspěchy nevládní organizace MV Foundation, působící v Hyderabadu.  

·SOCIOLOGICKÝ VEČER NA FSV- DĚTSKÁ PRÁCE VE SVĚTĚ

hosté: Naďa Straková a Pavel Vondra (Aktuálně.cz), Kateřina Gabrielová (Člověk v tísni)

 

Každé šesté dítě na světě je nuceno pracovat místo toho, aby bylo ve škole. Dětská práce připravuje děti nejen o vzdělání, ale především snižuje jejich šance na kvalitnější život v dospělosti a stejně tak přispívá k udržování chudoby v rozvojových zemích.

Jaké jsou příčiny dětské práce, dá se proti ní vůbec bojovat a co stojí v cestě jejímu odstranění? O dětské práci z pohledu reportérů, kteří se nedávno vrátili z turné po Africe organizovaného kampaní Stop dětské práci - je lepší chodit do školy.

čtvrtek 11. prosince 2008 od 18:30 na FSV

Na fotky se můžete podívat ZDE

·INFORMAČNÍ DNY O DĚTSKÉ PRÁCI A FAIR TRADE NA MINISTERSTVU ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ 26. A 27. LISTOPADU

Kampaň Stop dětské práci - je lepší chodit do školy ve spolupráci se společností Fair Trade Excelent Plzeň opět pořádala informační dny o dětské práci a Fair Trade, tentokrát však na Ministerstvu zahraničních věcí 26. a 27. listopadu.

  • AFRICA TOUR

Kampaň STOP dětské práci – je lepší chodit do školy spolu s dětskou charitou z Nizozemí (Stichting Kinderpostzegels Nederland) se rozhodly uspořádat turné po afrických zemích s cílem podpořit celosvětové hnutí proti dětské práci a na podporu vzdělání. Turné bylo zahájeno  8. října a skončilo 6. listopadu. Turné se zúčastnila delegace složená ze zástupců nevládních organizací z Indie, Nepálu a Maroka, jež s problémem dětské práce bojují ve vlastních zemích, a která si v rámci turné vyměnila zkušenosti s kolegy ze subsaharské Afriky a navštívila některé jejich terénní projekty. Během této cesty delegace navštívila Maroko, Etiopii, Zimbabwe, Ugandu a Keňu a nakonec své dojmy, poznatky a zkušenosti odprezentovala na kulatém stole v Bruselu. Během svého čtyřtýdenního putování Afrikou měli delegáti za úkol pokusit se o nalezení konkrétních účinných strategií, jak dostat děti z pracovišť a zaměstnání do škol. Jejich snažení monitorovala dvojice reportérů Aktuálně.cz Naďa Straková a Pavel Vondra, kteří Vám přinášeli aktualní informace z průběhu cesty. Na mezinárodních stránkách turné se můžete podívat na fotky a reportáže www.stopchildlabour.eu/africatour2008/ .

·INFORMAČNÍ DNY O DĚTSKÉ PRÁCI A FAIR TRADE V POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ

Kampaň Stop dětské práci, je lepší chodit do školy navázala spolupráci se společností Fair Trade Excelent Plzeň - www.e-fairtrade.cz, se kterou 23. a 24. září 2008 pořádala informační dny o dětské práci a Fair Trade v Poslanecké sněmovně.

Informační dny o Fair Trade se konaly již počtvrté, ale letos poprvé se k nim připojila naše kampaň. Poslanci a státní zaměstnanci tak měli možnost se dozvědět, jak výrobky Fair Trade pomáhají ke zlepšení životních podmínek vyloučených a znevýhodněných výrobců v rozvojových zemích, ale také jak mohou úspěšně přispívat k boji proti dětské práci.

·JE LEPŠÍ CHODIT DO ŠKOLY NEŽ...

To byl název happeningu, který se konal 12. června na Mezinárodní den proti dětské práci v pražském nákupním centru Palladium. Již druhým rokem jsme se tak snažili upozornit na to, že miliony dětí na světě tráví dlouhé hodiny prací v domácnosti, na poli, či továrně, místo toho, aby byly ve škole. Ve 14 hodin celou akci zahájil ministr školství pan Ondřej Liška a kampaň podpořila i Miss World 2006 Taťána Kuchařová. V průběhu odpoledne si všichni účastníci mohli vyzkoušet novou počítačovou hru na téma dětské práce a podpořit kampaň podepsáním petice, seznámit se s problémem dětské práce a se způsoby jeho řešení. A v 16 hodin nám odpoledne zpestřila dívčí hudební skupina MaleeDivy, která nás svými rytmy zavedla do Afriky, Asie a Balkánu.

Další fotografie z akce si prohlédněte zde

Napiš básničku nebo povídku na téma dětské práce 

Tak znělo zadání literární soutěže pro školy v rámci Mezinárodního dne proti dětské práci. Prací se nám sešlo opravdu hodně a byly velmi originální. Vítěze nebylo vůbec lehké vybrat, ale nakonec jsme se rozhodli udělit tři hlavní ceny a další dvě ceny poroty.

Nejlepší básničky: ZAMYŠLENÍ , BEZ NÁZVU , BEZNADĚJ

 

·DEBATA: MAJÍ FIRMY ODPOVĚDNOST ZA VYUŽÍVÁNÍ DĚTSKÉ PRÁCE?

V rámci 9. ročníku Veletrhu neziskových organizací se 10. června 2008 v kavárně v Richterově domě konala debata o tom, co mohou obchodní společnosti dělat, aby zabránily zaměstnávání dětí ve svých firmách či u svých dodavatelů. V rámci debaty diskutovali zástupci firem, odborníci věnující se společenské odpovědnosti firem a představitelé kampaně Stop dětské práci - je lepší chodit do školy, která byla spolupořadatelem debaty. Debata měla upozornit na to, že více než 200 milionů dětí po celém světě nemá možnost chodit do školy a místo toho pracuje v domácnosti, na poli, v dole či továrně a bohužel se mnohdy podílejí na produkci výrobků, které denně konzumujeme, či kupujeme. 

 

·DĚTSKÁ PRÁCE VE SVĚTĚ - DEBATA

V rámci doprovodného programu Jednoho světa - Filmem proti bezpráví a chudobě  proběhla 12.3. v Mramorovém sále Lucerny debata o dětské práci ve světě. Cílem debaty bylo přiblížit problém dětské práce ve světě, jeho příčiny a nabídnout pohledy na jeho řešení. Účastníci měli možnost zhlédnout film z produkce BBC - Děti v otroctví a zároveň TV spot kampaně Stop dětské práci - je lepší chodit do školy.

Hosté představili rozvojové a vzdělávací projekty, které se dětskou prací zabívají a spolu s účasníky debaty se zamysleli nad rolí nás občanů spotřebitelů. Z hostů o svých zkušenostech s dětskou prací pohovořil Daniel Messele - bývalý pracovník Člověka v tísni z Etiopie. Jednu z možností, jak pomoci v boji proti dětské práci skrze výrobky Fair Trade přestavila Lenka Černá ze společnosti Excellent Plzeň Fair Trade. A kordinátorky kampaně Sylva Táborská a Kateřina Gabrielová přestavily cíle a aktivity kampaně Stop dětské práci - je lepší chodit do školy.

Na další fotografie z debaty se můžete podívat zde

  • KDYŽ PRÁCI, TAK PÍSEMNOU

To byl název happeningu, který se 12. června 2007 - v mezinárodní Den proti dětské práci - konal na pražském Václavském náměstí.

V půl jedenácté ho zahájil indický velvyslanec P. S. Raghavan spolu s moderátorkou České televize Jolanou Voldánovou a ředitelem společnosti Člověk v tísni Šimonem Pánkem. Trojice hostů si jako první ve třídě pod širým nebem vyzkou­šela, jak těžké je napsat Stop dětské práci v amharštině, arabštině a tamilštině. Během dne je následovali desítky lidí - dospělých i školáků, kteří si tak zkusili psát jazykem oblastí, kde je dětská práce nejvíce rozšířená.

Až polovina dětí v Etiopii, Indii a na Blízkém východě a v dalších zemích má se psaním také potíže. Místo školy totiž chodí do práce. Po celém světě musí pracovat téměř čtvrt miliardy dětí.

Na Václavském náměstí jsme pro české děti uspořádali soutěž o nejhezčí obrázek na téma dětská práce. Fairtradovou čokoládu za nejhezčí výtvory posíláme Jiřímu Urbanovi z Červeného Kostelce, Cihlaři z Prahy 4, Lence Wertheimové a Kiki Hubáčkové z Vrané nad Vltavou.

Děkujeme všem, kteří se do akce zapojili. Více fotografií naleznete zde.